Na koniec 2020 roku aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych ukształtowały się na poziomie blisko 149 mld zł i spadły o 4% w porównaniu do końca 2019 roku. Na spadek aktywów duży wpływ miała sytuacja spowodowana pandemią COVID-19. Przez większą część 2020 roku obserwowano dużą zmienność cen na rynkach akcji. Dopiero ostatnie dwa miesiące 2020 roku przyniosły wzrosty, co pozwoliło otwartym funduszom emerytalnym istotnie zniwelować straty z pierwszego kwartału.
Działalność PTE PZU
Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień, którym zarządza Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU, należy do największych uczestników rynku funduszy emerytalnych w Polsce. Na koniec 2020 roku OFE PZU był trzecim co do wielkości funduszem emerytalnym zarówno pod względem liczby członków, jak i wartości aktywów netto:
otwartych funduszy emerytalnych.
Źródło: KNF, Dane miesięczne o rynku OFE, Dane za grudzień 2020 roku
Na koniec 2020 roku Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU (DFE PZU) prowadził 33,2 tys. rachunków IKZE, na których były zgromadzone aktywa o wartości ponad 343 mln zł. Tym samym utrzymał pozycję lidera w segmencie dobrowolnych funduszy emerytalnych.
Mimo trudnego 2020 roku rynek dobrowolnych funduszy emerytalny powiększył swoje aktywa. Na aktywną zmianę alokacji portfeli w aktywa udziałowe pozwoliła znacznie mniejsza wartość aktywów tych funduszy w porównaniu do otwartych funduszy emerytalnych.
Dodatkowo istotny wpływ na wartość aktywów mają bieżące wpłaty, które w 2020 roku w DFE PZU były wyższe niż w poprzednim roku.
Czynniki, w tym zagrożenia i ryzyka, które mogą mieć wpływ na działalność funduszy emerytalnych w 2021 roku
Główne wyzwania:
12 marca 2021 roku do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zakłada on, że ustawa wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku, a przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 roku.
Założenia do projektu przebudowy modelu funkcjonowania OFE:
Podstawą funkcjonowania przekształconych OFE będzie znowelizowana ustawa o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego oraz indywidualnych kontach emerytalnych, a także ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Projekt zakłada zmiany w kilkudziesięciu ustawach bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem OFE i systemem ubezpieczeń społecznych.
Nie przewiduje się okresu przejściowego na dostosowanie działalności przekształconych PTE do przepisów dotyczących TFI. PTE od dnia przekształcenia w TFI będzie obowiązane do stosowania przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy, a także przepisów prawa wspólnotowego odnoszących się do instytucji zbiorowego inwestowania i zarządzających instytucjami zbiorowego inwestowania. To w szczególności rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 231/2013 z 19 grudnia 2012 roku uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej, przejrzystości i nadzoru.
e-mail: IR@pzu.pl
Magdalena Komaracka, IR Director, tel. +48 (22) 582 22 93
Piotr Wiśniewski, IR Manager, tel. +48 (22) 582 26 23
Aleksandra Jakima-Moskwa, tel. +48 (22) 582 26 17
Piotr Wąsiewicz, tel. +48 (22) 582 41 95