Grupa PZU zmierza do zmniejszenia swojego bezpośredniego śladu środowiskowego we wszelkich aspektach działalności.
Liczne działania nakierowane na minimalizację tego wpływu prowadzone są w obszarze nieruchomości i floty samochodowej. Celem jest zmniejszenie wykorzystania surowców, materiałów i energii elektrycznej w działalności Grupy. w coraz większym stopniu decyzje zakupowe podejmowane są w myślą o minimalizacji pośredniego wpływu środowiskowego, tj. występującego w całym łańcuchu wartości.
Oprócz wdrożonych dokumentów Grupa w codziennej działalności podejmuje działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu środowiskowego. Pracownicy Biura Nieruchomości i Biura Administracji podejmują kompleksowe działania zmierzające do widocznych efektów w ekologicznym planie Grupy PZU.
Poniżej zaprezentowano dane dotyczące łącznych emisji bezpośrednich oraz pośrednich odrębnie dla całej Grupy Kapitałowej PZU oraz dla głównych spółek ubezpieczeniowych: PZU i PZU Życie. Obliczenia śladu węglowego zostało zrealizowane zgodnie z międzynarodowym standardem GHG Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard. Jako rok bazowy zostały przyjęty 2018, pierwszy, dla którego były wykonane obliczenia.
W 2020 roku Grupa PZU podjęła wielokierunkowe działania nakierowane na redukcję własnych emisji z zakresie 1 i 2, między innymi poprzez zakup energii ze źródeł odnawialnych, oraz zakup energii od dostawców, którzy charakteryzują się niższymi wskaźnikami emisyjności. Aby zobrazować wpływ tych działań na całkowite emisje grupy, dane w zakresie 2 (emisje pośrednie) zostały wzbogacone o wyliczenie emisji metodą market–based, która w pełniejszym stopniu oddaje efekty podjętych działań, dzięki wykorzystaniu wskaźników emisji specyficznych dla danych sprzedawców energii elektrycznej. Dodatkowo, zakres raportowania emisji we wszystkich zakresach został rozszerzony w spółkach Grupy PZU, tj. poza PZU oraz PZU Życie.
DOBRA PRAKTYKA
Redukcja emisji CO2
W PZU i PZU Życie podjęto działania nakierowane na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1, związanych ze spalaniem paliw. W tym celu w 2020 roku spółki rozbudowały flotę o 24 samochody o napędzie hybrydowym i elektrycznym. Szacuje się, że przełoży się to na zmniejszenie rocznej emisji CO2e o 42,3 tony* w 2021 roku.
Na rok 2021 planowane są działania, które przyczynią się do dalszej redukcji pośrednich emisji:
- rozwój modelu zrównoważonych podróży służbowych,
- korzystanie z usług firm przewozowych posiadających flotę elektryczną i hybrydową,
- współpraca z hotelami, posiadającymi wysokie standardy środowiskowe.
* Dla celów pomiaru redukcji emisji CO2e przyjęto zużycie paliwa (w litrach), a następnie przeliczono tony CO2e.
[GRI 305-1]
Całkowita wielkość emisji bezpośrednich (zakres 1) w Grupie Kapitałowej PZU
Emisje (zakres 1) 2020 vs. 2019
Całkowite emisje bezpośrednie Grupy Kapitałowej PZU w zakresie 1 wyniosły 25,8 tys. ton CO2e w porównaniu do 30,5 tysięcy ton CO2e w 2019 roku, co oznacza spadek o 15,4% (-4,7 tys. ton r/r). W dużej mierze wynikał on z niższego zużycia paliw wskutek ograniczeń wprowadzonych z powodu stanu epidemicznego w Polsce. Ograniczenia w przemieszczaniu się i lockdown oraz przejście w tryb pracy zdalnej przełożyły się na niższe wykorzystanie samochodów służbowych i niższe zużycie mediów w prowadzonej działalności operacyjnej. W szczególności redukcji uległy emisje związane ze zużyciem benzyny, gazu ziemnego i oleju opałowego. Prowadzone były liczne inicjatywy zmierzające do ograniczenia emisji w zakresie 1, m.in. zmieniano i modernizowano instalacje i wymieniano kotły grzewcze. Dodatkowo PZU i PZU Życie już w poprzednich latach rozpoczęły montaż urządzeń klimatyzacyjnych z nowym, ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32, który ma trzykrotnie niższy wskaźnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) w porównaniu do standardowych czynników. Do 2020 roku zamontowano 18 takich urządzeń klimatyzacyjnych. W PZU, PZU Życie i w obu bankach Grupy PZU wymieniono flotę na modele samochodów, charakteryzujących się niższą emisyjnością.
Spadek emisji w 2020 roku w zakresie 1 nastąpił mimo zmiany (rozszerzenia) zakresu raportowania. Od 2020 roku zbierane są dane we wszystkich spółkach grupy dotyczące wycieków czynników chłodniczych (do 2019 tylko dla PZU i PZU Życie). Mimo tego, że zakres raportowania jest szerszy, emisje z tego źródła spadły o 3,6% r/r. Na bazie porównywalnej, spadek emisji gazów cieplarnianych z tytułu czynników chłodniczych wyniósłby 66% r/r, a spadek emisji w zakresie 1 wyniósłby 18% r/r9.
Emisje (zakres 1) 2020 vs. 2018
Całkowite emisje w zakresie 1 spadły o 17,9% wobec roku bazowego (2018), w tym emisje związane z wyciekami czynników chłodniczych były niższe o 37,7%, pomimo objęcia raportowaniem dodatkowych spółek Grupy PZU, a emisje związane z paliwami spadły o 16,5% w porównaniu do roku bazowego. Podobnie jak w raporcie za 2019 rok obliczeń dokonano dla obiektów gdzie zużycia są opomiarowane. W przypadku zużycia gazu ziemnego przez PZU i PZU Życie (łącznie) dotyczą one około 90% powierzchni nieruchomości użytkowanych przez te spółki.
[GRI 305-2]
Całkowita wielkość emisji pośrednich (zakres 2) w Grupie Kapitałowej PZU – metoda market-based
Emisje (zakres 2 – market based) 2020 vs. 2019
Emisje pośrednie w zakresie 2 w ujęciu market-based wyniosły 79,8 tys. ton CO2e w 2020 roku w porównaniu do 115 tys. ton w 2019 roku, co oznacza spadek o 30,6% (-35,2 tys. ton). Przyczyniły się do tego niższe emisje związane zarówno z dostarczoną energią elektryczną (-33,0%, -29,4 tys. ton) jak i cieplną (-22,3%, -5,7 tys. ton).
Dla energii elektrycznej, spadek wynikał w znacznej mierze z zakupu energii elektrycznej z gwarancjami pochodzenia (wpływ na emisje został oszacowany na -10,7 tys. ton) oraz z zakupu energii od dostawców charakteryzujących się niższymi wskaźnikami emisji (-12,3 tys. ton). Wpływ miały również niższe wykorzystanie energii oraz spadek emisyjności pozostałych dostawców energii elektrycznej. Z drugiej strony – na wzrost emisji zadziałał dalszy rozwój Grupy PZU Zdrowie, w tym w szczególności włączenie do konsolidacji dwóch spółek z obszaru diagnostyki obrazowej, które wykorzystują energochłonne urządzenia jak rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe oraz RTG (wpływ około 3 tys. ton).
Emisje związane z energią cieplną spadły o 22,3% (-5,7 tys. ton r/r). Spadek wiązał się z niższym wykorzystaniem energii cieplnej (-7,7%) oraz obniżeniem ogólnych wskaźników emisyjności w Polsce.
Dodatkowo, na powyższe tendencje miały wpływ zrealizowane w Grupie inicjatywy redukcyjne w obszarze własnych nieruchomości oraz działania takie jak m.in. termomodernizacje, instalacje kompensatorów mocy, wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne i optymalizacja zużycia energii poprzez zmniejszanie mocy umownej. Zużycie energii elektrycznej i cieplnej zostało również ograniczone ze względu na wprowadzenie stanu epidemicznego w Polsce, oraz objęcie znacznej części pracowników rygorem pracy zdalnej i postój zakładów produkcyjnych spółek Grupy PZU.
Emisje (zakres 2 – market based) 2020 vs. 2018
Całkowite emisje w zakresie 2 liczone metodą market-based spadły o 40,7% wobec roku bazowego (2018), w tym emisje związane z dostarczoną energią cieplną były niższe o 32,6% a emisje związane z energią elektryczną – o 43,0% niższe wobec roku bazowego. Podobnie jak w raporcie za 2019 rok, obliczeń dokonano dla obiektów gdzie zużycia są opomiarowane. W przypadku PZU i PZU Życie (łącznie) dotyczą one około 90% powierzchni nieruchomości użytkowanych przez PZU i PZU Życie dla zużycia energii elektrycznej oraz około 80% dla zużycia energii cieplnej.
[GRI 305-2]
Całkowita wielkość emisji pośrednich (zakres 2) w Grupie Kapitałowej PZU – metoda location-based
Emisje (zakres 2 – location based) 2020 vs. 2019
Emisje pośrednie w zakresie 2 w ujęciu location-based wyniosły 97,1 tys. ton CO2e w 2020 roku w porównaniu do 113,9 tys. ton w 2019 roku, co oznacza spadek o 15% r/r (-16,8 tys. ton). Spadek emisji jest mniej wyraźny niż w przypadku metody market-based, ponieważ w metodzie location-based nie są uwzględnione gwarancje pochodzenia ani różnice w emisyjności poszczególnych dostawców.
Na ograniczenie emisji w zakresie 2 mierzonym metodą location-based złożyło się ograniczenie emisji związane z niższym zużyciem energii elektrycznej (-11,1 tys. ton CO2e) i cieplnej (-5,7 tys. ton CO2e). W obydwu źródłach, niższe emisje wynikały zarówno ze spadku zużycia energii jak i obniżenia ogólnych wskaźników emisyjności w Polsce.
Emisje (zakres 2 – location based) 2020 vs. 2018
Całkowite emisje w zakresie 2 liczone metodą location-based spadły o 20,5% wobec roku bazowego (2018), w tym emisje związane z dostarczoną energią cieplną były niższe o 32,6% a emisje związane z dostarczoną energią elektryczną – o 16,6% niższe wobec roku bazowego.
Emisje 2020 (zakres) – location-based vs market-based
Porównując wyniki uzyskane metodą location-based i marketbased widoczne staje się podejście zarządcze w obszarze wyboru dostawców ze względu na emisyjność oraz zakup energii ze źródeł odnawialnych. W PZU i PZU Życie całkowita emisja w zakresie 2 (liczona metodą market-based) wyniosła w 2020 roku 9,5 tys. ton CO2e, co jest wartością dwukrotnie mniejszą od rezultatu osiągniętego bez uwzględnienia emisyjności dostawców oraz energii z OZE (location-based). Udział PZU i PZU Życie w całości emisji Grupy w zakresie 1 i 2 (liczony metodą market-based) zmniejszył się znacząco w 2020 roku: o 9,1 p.p. r/r do 16,1%.
Udział PZU i PZU Życie w tworzeniu emisji gazów cieplarnianych Grupy PZU (zakres 1 i 2)
[GRI 305-3]
Całkowita wielkość innych emisji pośrednich (zakres 3) w Grupie Kapitałowej PZU
Emisje (zakres 3) 2020 vs. 2019
Emisje w zakresie 3 (pośrednie) w kategoriach10 1, 3, 5 oraz 6 (wymienione w tabeli powyżej) w Grupie PZU wyniosły 18,1 tys. ton CO2e wobec 23 tys. ton w 2019 roku (-21,3% r/r, -4,9 tys. ton). Spadek był widoczny głównie w emisjach związanych z energią i paliwami w łańcuchu wartości i wynikał przede wszystkim z zakupu energii z gwarancjami pochodzenia, z którą wiążą się niższe emisje pośrednie (wpływ ok. 1,5 tys. ton) oraz zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Niższe były również emisje związane z zakupionymi surowcami i usługami, w szczególności papieru oraz emisje związane z podróżami służbowymi – pomimo rozszerzenia zakresu raportowania emisje z tego źródła uległy ograniczeniu o 76,5%. Przyczyną było głównie wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się a w szczególności odbywaniu podróży służbowych. W przyszłości planuje się rozszerzanie zakresu raportowania, zarówno w zakresie liczby kategorii przewidzianych w standardzie jak i konsolidowanych spółek Grupy PZU.
Emisje (zakres 3) 2020 vs. 2018
Emisje w zakresie 3 (pośrednie) w wybranych kategoriach spadły o 27,4% wobec roku bazowego (2018), przy czym największy wpływ na spadek miało ograniczenie emisji związanych z energią i paliwami nieujętymi w zakresie 1 i 2.
Metodyka obliczeń
Przy obliczaniu emisji zgodnie ze standardem GHG Protocol, dla paliw oraz energii elektrycznej (zużywanej w Polsce) zostały wykorzystane wskaźniki emisji lub dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami natomiast dla energii cieplnej (zużywanej w Polsce) przyjęto wskaźnik za Urzędem Regulacji Energetyki (na podstawie publikacji: „Energetyka Cieplna w Liczbach 2019). Wskaźniki emisji dla energii elektrycznej zużywanej w spółkach zagranicznych za 2020 rok pochodziły z danych Europejskiej Agencji Środowiska (w poprzednich latach z Międzynarodowej Agencji Energii), a dla energii cieplnej pochodziły z bazy Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich w Rządzie Wielkiej Brytanii (DEFRA). Dla emisji w zakresie 2 obliczonych zgodnie z metodą location-based przyjęto wskaźniki emisji średnie dla krajów. Wskaźniki dla energii elektrycznej od konkretnego sprzedawcy (metoda market-based) pochodziły ze stron internetowych sprzedawców energii (m. in. Enea, Energa, PGE, Innogy Polska, Tauron Sprzedaż, Tauron Sprzedaż GZE, Tauron Polska Energia, PKN Orlen, ENGIE Zielona Energia).
Wskaźniki emisji dla energii w zakresie WTT – well to tank (zakres 3), podróży służbowych, zakupionych surowców i usług, zagospodarowania odpadów oraz współczynniki GWP dla czynników chłodniczych pochodziły z bazy DEFRA. Nie zidentyfikowano biogenicznych emisji gazów cieplarnianych.
Wykorzystano następujące źródła danych: zużycia paliw i energii elektrycznej oraz cieplnej pochodziły z faktur dla obiektów gdzie zużycia są opomiarowane. Dla PZU i PZU Życie dotyczyło to ok. 90% powierzchni obiektów dla zużycia energii elektrycznej, ok. 90% powierzchni dla gazu ziemnego i ok. 80% powierzchni, dla energii cieplnej. Dla pozostałych spółek zgodnie z zaraportowanymi przez nie danymi. Zużycia surowców, czynników chłodniczych, wielkości odpadów oraz podróży służbowych określono na podstawie wewnętrznych rejestrów. Dane niezbierane z pozostałych spółek oznaczono myślnikiem w tabeli.
Gaz cieplarniany ujęty we wskaźnikach emisji dla paliw oraz energii elektrycznej i cieplnej w Polsce to CO2. Pozostałe wskaźniki obejmowały emisję CO2, CH4 i N2O oraz gazy będące czynnikami chłodniczymi. Wielkość emisji w poszczególnych spółkach konsolidowano na poziomie Grupy PZU według kryterium kontroli operacyjnej.
Poniżej zostały zaprezentowane emisje gazów cieplarnianych w przeliczeniu na aktywa skonsolidowane i na liczbę pracowników.
[GRI 305-4]
Intensywność emisji gazów cieplarnianych
W efekcie podejmowanych działań zmierzających do ograniczenia emisyjności, spadku zużycia energii i paliw oraz spadku emisyjności w Polsce, intensywność emisji w zakresie 1 i 2 market-based w przeliczeniu na pracownika spadła z 4,0 w roku bazowym i 3,6 w 2019 roku do 2,6 ton CO2e w 2020 roku. Natomiast emisje na milion zł aktywów skonsolidowanych spadły z 0,51 w roku bazowym i 0,42 w 2019 roku do 0,28 ton CO2e w 2020 roku.
Grupa PZU znalazła się na liście liderów klimatycznych – pierwszym rankingu polskich firm wykazujących największą redukcję gazów cieplarnianych (GHG) organizowanym przez „Forbes Polska” i Statistę, firmę specjalizującą się w danych rynkowych i konsumenckich. Celem tego rankingu jest zwrócenie uwagi na przedsiębiorstwa, które są najbardziej świadome stojących przed nimi wyzwań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, wykazując tym samym szacunek dla środowiska.
[GRI 305-5]
Redukcje emisji gazów cieplarnianych
Grupa PZU, a w szczególności PZU i PZU Życie zredukowały swoje emisje o 10,7 tys. ton CO2e w 2020 roku poprzez zakup energii z gwarancjami pochodzenia. Redukcja została wykazana w zakresie 2 oraz obliczona jako suma iloczynów zakupionej energii elektrycznej od poszczególnych dostawców pomnożona przez odpowiednie wskaźniki emisyjności wykazywane dla tych sprzedawców. Dodatkowo, Armatura Kraków uzyskała białe certyfikaty z URE, które stanowią potwierdzenie modernizacji służących poprawie efektywności energetycznej i skutkujących oszczędnością energii. Wartość uzyskanego Świadectwa Efektywności Energetycznej wartość świadectwa efektywności energetycznej wynosi: 705,641 toe, czyli 29 544 GJ średniorocznie przez najbliższe 7 lat. Przedsięwzięcie zakończyło się w październiku 2020, więc jego rezultaty będą widoczne w pełni od 2021 roku. Przełoży się to na redukcję emisji CO2e o 1,6 tys. ton CO2 w zakresie 1 w kolejnych latach.
Całkowita emisja CO2 (zakres 1, 2 i 3) w Grupie Kapitałowej PZU - w rozbiciu na źródła emisji
W celu dalszej redukcji śladu węglowego, Grupa PZU podejmuje liczne inicjatywy zmierzające do ograniczenia zużycia surowców w bieżącej działalności spółki. Zużycie surowców, zarówno w ujęciu całej Grupy, jak i z wyszczególnieniem spółek PZU i PZU Życie, zostało zaprezentowane w tabeli poniżej.
[GRI 301-1]
Całkowite zużycie surowców w Grupie Kapitałowej PZU
[GRI 301-1]
Całkowite zużycie surowców w PZU i PZU Życie
DOBRA PRAKTYKA
Paperless w wydrukach masowych
PZU i
PZU Życie dąży do zwiększenia liczby wysyłek elektronicznych. Na podstawie udzielonych zgód „papierowa” komunikacja z klientem została zamieniona na elektroniczną. W ciągu roku liczba klientów, z którymi spółki kontaktują się elektronicznie, wzrosła pięciokrotnie. Liczba maili w związku z odnowieniem polisy przekroczyła w 2020 roku 1 mln. Przełożyło się to na oszczędności szacowane rocznie na 32,2 tony papieru, czyli ok. 24,8 Mg ekwiwalentu dwutlenku węgla.
W 2020 roku (grudzień do stycznia):
* Ilość zamawianego papieru jest silnie uzależniona od poziomu sprzedaży produktów PZU, 80% papieru jest zużywane przez jednostki sprzedażowe. Pandemia spowodowała nienaturalne zmniejszenie ilości wydruków i tym samym zużycia papieru, rok 2021 może przynieść wzrost zużycia papieru w stosunku do 2020 roku